Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie

News września ;|

Jak wynika z najnowszego raportu „Education at a Glance 2011” OECD, organizacji zrzeszającej 34 najlepiej rozwinięte gospodarki świata, polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Rocznie spędzają oni przy tablicy 489 godzin. Daje to dziennie zegarowo 2 godziny i 42 minuty. Średnia dla krajów UE to 779 godzin czyli blisko pięć godzin dziennie. Natomiast w USA nauczyciele pracują 1100 godzin rocznie.

Za dużo jest też nauczycieli. Od kilkunastu lat liczba uczniów w szkołach zmalała o ponad 1 mln, podczas gdy nauczycieli jest ponad 500 tys. Stąd średnio w szkołach podstawowych na jednego nauczyciela przypada zaledwie 10 uczniów. Tak dobrej statystyki nie mają nawet bogate państwa jak Norwegia, USA czy Japonia, gdzie rocznie nauczyciel spędza przy tablicy odpowiednio 741, 1097 i 707 godzin

Eksperci winią za ten stan rzeczy Kartę nauczyciela, której nie odważył się zreformować żaden rząd.

Jedna odpowiedź do “Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie”

  1. Jak dla mnie to jakiś bubel miesiąca. Nie wiem jak OECD badało zagadnienie, ale biorąc pod uwagę samego siebie – pracuję minimum 40 godzin tygodniowo jako nauczyciel w naszej szkole (bez moich dodatkowych obowiązków)z czego 29 godzin „przy tablicy”, minimum 7 jako administrator, a resztę przeznaczam na dokumentację i opiekę nad pracowniami i magazynami. Tak więc 400 godzin to dla mnie 10 tygodni pracy. Czyli wyliczoną przez OECD liczbę godzin osiągam z nawiązką „na mikołaja”. A co z resztą roku szkolnego? Gdzie pozostałe 7 miesięcy (razy 4 tygodnie razy 40 godzin minus ew. ferie i dni wolne)

Możliwość komentowania jest wyłączona.