Wygląd Nauczyciela

Na czwartkowej konferencji szkoleniowej z cyklu „Grecka Arete szkoli oświatę” o tematyce „Autorytet nauczyciela”  pani wykładowca wiele czasu poświęciła pojęciu „odpowiedniego wyglądu nauczyciela” jako jednego z elementów budowania autorytetu… Nawiązując do tego tematu przytaczam komentarz przedstawiciela ZNP

Poprosiliśmy o komentarz przedstawiciela Związku Nauczycielstwa Polskiego:

– Nie ma określonych kryteriów, jak należy ubierać się do pracy w szkole. Dlatego trudno mówić o jednym wzorze stroju, czy wręcz mundurku dla nauczycieli – wyjaśnia Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa ZNP. – Choć taki pomysł już raz się pojawił. Podczas posiedzenia sejmowej komisji posłanka PiS Maria Nowak podczas dyskusji o szkolnych mundurkach zaproponowała, aby ubrać w nie także nauczycieli. – Nauczycielki też czasami przychodzą do szkoły z gołymi brzuchami – mówiła Maria Nowak proponując, aby w Karcie Nauczyciela dopisać, że strój nauczyciela musi być skromny i przyzwoity. Na szczęście jej pomysł nie znalazł poparcia.
Jak ubrać się do pracy?
Zawód nauczyciel – trud i odpowiedzialność
Statystyczny nauczyciel – jak wygląda?

– Garderobę nauczyciele powinni, tak zresztą jak wszyscy, dobierać stosownie do sytuacji i okoliczności. Ich strój powinien być schludny i z całą pewnością nie powinien koncentrować na sobie całej uwagi uczniów. Jednak to, w czym nauczyciel przyjdzie ubrany do szkoły zależy od niego, jego osobowości i wyczucia sytuacji – twierdzi Magdalena Kaszulanis.