Lekcje na stojąco

Naukowcy znaleźli sposób na to, żeby dzieci uczyły się lepiej i skuteczniej. Wystarczy, że podczas nauki będą mogły raz stać, raz siedzieć.

Dzieci uczą się skuteczniej w pozycji stojącejObserwacje prowadzone przez badaczy z Texas A&M Health Science Center wśród 300 uczniów w wieku od 8 do 10 lat wykazały, że dzieci, które przy biurku stoją, są o 12 proc. bardziej zaangażowane w pracę na lekcji w porównaniu z dziećmi, które siedzą w standardowych ławkach. Przekłada się to na dodatkowe 7 minut koncentracji podczas godziny lekcyjnej.

Obserwacje trwały 10 miesięcy. Uczniowie pracowali przy podwyższonych biurkach, obok których znajdowały się taborety o regulowanejwysokości, pozwalające uczniom zmienić pozycję na siedzącą w razie potrzeby.

Biurka z regulowaną wysokością cieszą się coraz większą popularnością w Stanach Zjednoczonych. Wcześniejsze badania wykazały, że osoby pracujące przy biurkach typu sit-stand spalają o 15 proc. więcej kalorii w porównaniu z osobami pracującymi przy tradycyjnych biurkach.